#8250;

Busta sv. Józefa Bilczewského

Józef Bilczewski se narodil v roce 1860 ve Wilamovicích v krakovské diecézi. Ve 24 letech se stal knězem a o dva roky později získal doktorát z teologie na vídeňské universitě. Po dalších studiích se stal profesorem teologie ve Lvově. Pro svou srdečnou laskavost byl oblíbený u pedagogů i studentů.

Papež Lev XIII., z podnětu císaře Františka Josefa, jmenoval Bilczewského arcibiskupem. Velmi se angažoval během první světové války, pomáhal chudým a potřebným, což mu nakonec i podlomilo zdraví. V polovině července 1917 přijel do vystěhovalecké barákové kolonie v Chocni, kde biřmoval zdejší uprchlíky. Přenocoval na choceňském zámku, navštívil místní kapli Nanebevzetí Panny Marie.

Zdejší vystěhovalecká kolonie vznikla na počátku 1. světové války, kdy byla Choceň díky svým dobrým podmínkám (jako byl železniční uzel, volné pozemky okolo města) vybrána státní komisí za místo pro přechodné ubytování utečenců, prchajících před postupujícími ruskými vojsky v Haliči a Bukovině (jednalo se o tehdejší východní část rakousko-uherské monarchie).

Vznikla zde v krátké době pozoruhodná osada (jakési město ve městě) s vlastní politickou správou. Na zděných podezdívkách tu byly postaveno celkem 38 velkých dřevěných ubytoven tzv.baráků. Tato kolonie měla i svůj kostel a veškeré hospodářské zázemí - škola, lázně, nemocnice, jatky, pekárna, četnická stanice, hasičská zbrojnice, řemeslnické dílny, divadlo, vojenská strážnice (52 muži), dílna obuvnická, četné kravíny (1700 krav), konírny (300 koní), vodárenské věže, dezinfekční pavilon atd.Před Vánocemi 1915 se vrátilo mnoho Poláků zpět a do Chocně byli transportováni Ukrajinci (Rusíni) z východní Haliče, ruského Polska i z Ruska. Nejvyšší stav obyvatelů v osadě byl před Vánocemi roku 1916 a to 22 185 osob.Arcibiskup Bilczewski zemřel v roce 1923. Pohřben byl dle svého přání ve Lvově Blahořečený byl v roce 2001 při cestě papeže Jana Pavla II. do Polska. Kanonizován byl 23. října 2005 papežem Benediktem XVI. v Římě.

Město Choceň ve spolupráci s Orlickým muzeem a Státním okresním archivem v Ústí nad Orlicí si připomnělo tuto významnou návštěvu arcibiskupa Bilczewského v Chocni. Na jeho počest byla vytvořena bronzová busta, kterou zhotovil sochař pan Pavel Hošek z Vysokého Mýta.

#8250;
#8250;
#8250;

napište nám:
muzeum.chocen@centrum.cz

zavolejte nám:
tel.: +420 465 471 624

navštivte nás:
Pernerova 1 - zámek,
Choceň 565 01

Copyright © 2023 Orlické Muzeum Choceň – všechna práva vyhrazena | Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Mapa stránek
Vytvořilo webové studio Pixel Design | CMS Pixel Admin | SEO a internetový marketing
Najdete nás také na Facebooku
Orlické muzeum Choceň na Facebooku
#8250;